Budżet domowy – poznaj zalety i dowiedz się czy warto go prowadzić!

0
Share

Wypłata wpłynęła na Twoje konto bankowe całkiem niedawno, a Ty już nie masz pieniędzy? W takim razie warto dokładnie przeanalizować to, w jaki sposób zarządzasz pieniędzmi. Niestety, ale Polacy wciąż nie mają regularnego nawyku do kontrolowania swoich pieniędzy. Z tego powodu bardzo często wręcz ulatniają się im one bardzo szybko. Jak nad tym zapanować? W jaki sposób mądrze zarządzać swoimi pieniędzmi? Idealnym rozwiązaniem w tej sytuacji wydaje się rozpoczęcie prowadzenia budżetu domowego. Jakie zalety posiada takie rozwiązanie?
MoneyMan – zalety, wady, opinie.
Czym jest budżet domowy?
W zasadzie budżet domowy jest po prostu spisem wszystkich przychodów i wydatków. Polega ono na zapisywaniu wszelkich wydatków, które ponosisz każdego dnia, a także zapisywanie wszystkich przychodów. Wychodzisz na kawę do kawiarni? W takim razie po przyjściu do domu zapisujesz wydatki z tym związane. Podobnie jest z przychodami. W dłuższej perspektywie zapewne przejmiesz kontrolę nad swoimi finansami, dzięki czemu Twoje przychody będą większe, aniżeli wydatki. Jest to bardzo zdrowe podejście do finansów domowych.

Takie rozwiązanie po prostu pozwala wprowadzić pewnego rodzaju kontrole nad finansami domowymi. Nie potrzeba do tego prowadzić żadnych arkuszy w Excel’u, ponieważ budżet domowy można prowadzić jedynie za pomocą kartki i długopisu. Twoje finanse na pewno Ci za to podziękują!

Zalety budżetu domowego
Główną zaletą prowadzenia budżetu domowego jest po prostu ograniczenie zbędnych wydatków. Dopiero w momencie, gdy zwrócisz swoją uwagę na to ile oraz na co wydajesz ciężko zarobione pieniądze, zdasz sobie sprawę, że większość tych wydatków jest zupełnie bezsensowna i niepotrzebna. Z pewnością można wolne środki finansowe wykorzystać o wiele lepiej.
Kolejną zaletą prowadzenia budżetu domowego jest możliwość wygospodarowania oszczędności. Nie ma co ukrywać, że w życiu każdego z nas w końcu przychodzi moment, gdzie pojawia się niespodziewany wydatek. Może to być awaria samochodu, pralki czy też lodówki. Warto być przygotowanym na takie ewentualności, a dodatkowo wygospodarowane oszczędności dzięki ograniczonym wydatkom mogą być tutaj bardzo przydatne.
Na końcu warto jeszcze zwrócić uwagę na zaletę związaną z możliwością planowania swojego budżetu do przodu. Oznacza to, że już na początku każdego miesiąca rozpisujesz swoje wydatki i mniej więcej wiesz, jaka sytuacja finansowa Ciebie czeka. Jest to świetne rozwiązanie do wprowadzenia spokoju i kontroli w nasz budżet, dzięki czemu będziemy mieli jak najmniej niespodzianek związanych z brakiem pieniędzy.

Budżet domowy to świetne rozwiązanie, które każdy Polak powinien wprowadzić do swojego życia. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskujemy większą kontrolę nad wydatkami. Ponadto w dłuższej perspektywie będziemy mogli pozwalać sobie na kupno wymarzonych produktów, ponieważ wszystko będziemy mieli pod kontrolą.