Oto trzy powody, żeby założyć profil zaufany:
1). Sprawdzimy nasze konto pacjenta – należy wiedzieć, ze zrobimy to na stronie internetowej: www.pacjent.gov.pl. Na koncie pacjenta mamy dostęp do historii wizyt na NFZ, możemy na przykład przeglądać wyniki badań czy recepty, kiedy chcemy się upewnić, czy dobrze dawkujemy leki. Zapiszemy się również na badania bez wychodzenia z domu (na stronie https://pacjent.gov.pl/eskierowanie).
2). Załatwimy sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu – należy wiedzieć, że możemy przez internet składać wnioski do urzędu gminy, na przykład: o wydanie dowodu osobistego, o kartę dużej rodziny, albo do ośrodka pomocy społecznej, na przykład wniosek o świadczenia rodzicielskie czy z funduszu alimentacyjnego. Profil zaufany to bowiem internetowa forma potwierdzenia tożsamości (zastępuje nasz podpis).
3). Załatwimy sprawy w ZUS – na przykład złożymy wiosek o zasiłek chorobowy (jeśli mamy własną działalność i sami opłacamy składki), sprawdzimy stan swojego konta emerytalnego.
Pamiętajmy o tym, że jeśli nie mamy profilu konta zaufanego, założymy go najszybciej przez internetowe konto bankowe (są tam dostępne zakładki służące do utworzenia profilu). Wskazówki, w jaki sposób to zrobić, znajdziemy na: www.obywatel.gov.pl/zaloz-profil-zaufany.