Czy dziecko może mieć konto w banku?

0
Share

W dzisiejszych czasach konto bankowe stało się standardem dla większość Polaków. Częściej wybieramy bezgotówkowe formy płatności, robimy zakupy w Internecie lub korzystamy z dodatkowych produktów, które możemy podpiąć do konta, jak chociażby szybkie pożyczki lub lokaty krótkoterminowe. Kiedy w takim razie jest dobry moment, aby założyć konto bankowe dziecku?

Bank dla seniora
Co do zasady w Polsce swobodny dostęp do konta ma młodzież między 13 a 18 rokiem życia. Wynika to z przepisów prawa. Dziecko poniżej 13 roku życia nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych. Dlatego zakładając dziecku konto w banku musisz mieć świadomość tego, że samodzielnie będzie mogło z niego korzystać dopiero po 13 urodzinach. Nie oznacza to jednak, że nie możesz takiego konta założyć wcześniej. Obecnie wiele banków proponuje rodzicom założenie konta również dla maluchów. Zanim dziecko będzie mogło z takiego konta skorzystać, dostęp do niego będą mieli rodzice lub opiekunowie prawni. Jest to bardzo wygodne w sytuacji, gdy chcesz zaoszczędzić dla dziecka pieniądze. Na własnym koncie trudniej nam odkładać środki. Zawsze znajdą się jakieś ważniejsze wydatki. Mając osobne konto bankowe założone specjalnie dla dziecka możesz odkładać na nim pieniądze np. na 18 urodziny. Samo konto również stanowi dla dziecka atrakcyjny prezent. Młody człowiek uczy się naśladując dorosłych. Doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że płatności bezgotówkowe są coraz bardziej popularne. Dlatego warto przelewać na konto dziecka kieszonkowe tak aby mogło się uczyć robić drobne sprawunki płacąc kartą płatniczą.
Zanim zdecydujesz, kiedy założyć dziecku konto w banku, zastanów się czy ma to być konto oszczędnościowe czy takie z którego dziecko będzie pokrywało swoje drobne wydatki. Konto oszczędnościowe warto założyć jak najszybciej. Dzięki temu zgromadzisz więcej środków i możesz liczyć na wpływ wyższych odsetek z zaoszczędzonego kapitału. Jeśli chcesz, aby dziecko środkami z konta zaspokajało swoje bieżące potrzeby poszukaj wśród ofert banków dedykowanych dla młodzieży w wieku od 13 lat.