Czym jest BLIK?

0
Share

BLIK został stworzony za sprawą spółki Polski Standard Płatności w lutym 2015 roku, jest to system płatności mobilnych powołujących czołowe banki takie jak: PKO BP, mBank, Millenium czy ING. BLIK stał się standardem krajowym, a jego popularność dynamicznie rośnie. Aby korzystać z tej funkcji wystarczy smartfon, konto bankowe i aplikacja naszego banku.
Jak to działa?
Użytkownik posiadający smartfon połączony z internetem za pośrednictwem swojej aplikacji bankowej, generuje 6 cyfrowy kod. Czas na skorzystanie z kodu jest ograniczony, mamy na to 2 minuty. Zatem, kod możemy wprowadzić do bankomatu, terminala w sklepie lub podczas internetowych zakupów.
Czy to bezpieczne?
Operacje związane z transakcjami są zabezpieczone z wielu stron. Samo powiązanie aplikacji bankowej z rachunkiem klienta wymaga odpowiedniego uwierzytelnienia. Dostęp do transakcji BLIK jest zabezpieczony poprzez hasło, PIN, odcisk palca czy też skan twarzy. Ważność kodu, wynoszący 120 sekund jest przepisany do konkretnej osoby i ma charakter niepowtarzalny, czyli może zostać użyty tylko raz. Sam operator aplikacji nie przechowuje naszych danych do dalszych działań.

Spokojny sen dzięki kilku minutom poświęconych finansom osobistym.
Podsumowanie
BLIK można polecić każdemu, kto miłuje nowoczesne i innowacyjne rozwiązania. W zasadzie dochodzi do czasów, w których telefon zastępuje nam portfel. Szybkość działania i bezpieczeństwo aplikacji sprawia, że jest to najwygodniejsze narzędzie do płatności online.